5 zasad zdrowego stylu życia

Maj 10, 2018 1 By Magda

Każdy z nas chce cieszyć się dobrym samopoczuciem oraz zdrowiem, dlatego powinniśmy znać 5 zasad zdrowego stylu życia. Przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na to co jemy oraz regularnie uprawiać sport, ale co jeszcze?

5 zasad zdrowego stylu życia

Po pierwsze zbilansowana dieta

Prawidłowe odżywianie jest pierwszą podstawową zasadą od, której powinna zacząć każda osoba, pragnąca zmienić swój styl życia na zdrowszy. Organizm czerpie z posiłków zarówno substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, ale również niepotrzebne, zatruwające nasz organizm. Z tego powodu należy eliminować z naszego menu potrawy ubogie w wartości odżywcze, dostarczające jedynie cukry i tłuszcze, powodujące nadwagę i niewydolność organów.

Zasada druga to regularny ruch

Uprawianie każdego sportu zbawiennie wpływa na kondycję naszego organizmu. Poprawia przede wszystkim wydolność naszego ciała, krążenie oraz przemianę materii. Ruch nie tylko dobrze wpływa na nasz organizm ale także na nasze samopoczucie. W trakcie każdego wysiłku wytwarzają się endorfiny, które odpowiedzialne są za nasze samopoczucie. Im wyższy poziom endorfin tym czujemy się szczęśliwsi oraz częściej się uśmiechamy.

Po trzecie koniec z używkami

Alkohol, papierosy i kawa to produkty, które w sposób szczególny prowadzą do wyniszczenia naszego organizmu. Powolne niszczenie tkanek i narządów prowadzi do poważnych chorób a w konsekwencji nawet do śmierci. Oprócz wyżej wymienionych produktów do najczęściej uzależniających substancji zalicza się również cukier i sól, przez wiele osób trafnie nazywanych „białą śmiercią”. Nadmiernie spożywane prowadzą do chorób układu krążenia, cukrzycy nadciśnienia tętniczego, a w zaawansowanych przypadkach również do śmierci.

Czwarte – odpoczynek

Dzień powinien składać się z trzech podstawowych części: pracy, odpoczynku i zajęć różnych, oraz snu. Proporcje pomiędzy tymi trzema częściami powinny być równe oraz niezachwiane, czyli po 8 godzin na każdą z nich. Nadmiar pracy czy też za krótki czas snu może prowadzić do pojawienia się stresu i zmęczenia a w konsekwencji do pogorszenia stanu zdrowia. Równie ważny jest odpoczynek, czas wolny, podczas którego wykonujemy zarówno obowiązki domowe jak i relaksacyjne. Brak czasu na przyjemności również prowadzi do złego samopoczucia, osłabienia, a nawet do depresji.

Po piąte: ograniczenie lub całkowita eliminacja stresu

Skutki długotrwałego stresu podobnie jak niezdrowa dieta, brak ruchu czy też używki prowadzą do nieodwracalnych zmian w naszym ciele. Przewlekły stres jest przyczyną wielu groźnych chorób między innymi nowotworów oraz chorób serca. W zwalczaniu stresu pomocne są ćwiczenia relaksacyjne oraz oddawanie się czynnościom, które sprawiają nam przyjemność, na przykład hobby. Bardzo dobrze wpływa na nas przede wszystkim urlop, odcięcie się od źródła stresu.
Jeśli zaczniemy wprowadzać wszystkie 5 zasad zdrowego stylu życia, bardzo szybko dostrzeżemy pozytywne zmiany w naszym życiu oraz zdrowiu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]