Jak zacząć zdrowo się odżywiać?

Kwiecień 29, 2018 0 By Magda

„Jesteśmy tym co jemy” – to bardzo trafne hasło. Organizm pobiera wszystko co potrzebne do prawidłowego funkcjonowania właśnie ze spożywanych przez nas posiłków. Niestety oprócz tego co organizm potrzebuje wraz z posiłkami dostarczamy mu substancje szkodliwe oraz niepotrzebne.

Jak zacząć zdrowo się odżywiać?

Jak zacząć zdrowo się odżywiać?Najbardziej skuteczna jest metoda małych kroków i stopniowej eliminacji niezdrowych rzeczy z naszego codziennego menu. Radykalne kroki, czyli nagła rezygnacja ze wszystkiego co nie zdrowe jednocześnie, może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego. Jak to możliwe? Jeśli zrezygnujemy nagle z wszystkiego co sprawiało nam poniekąd przyjemność, możemy zacząć odczuwać przygnębienie oraz smutek, w efekcie buntując się wobec własnych postanowień i wracając do starych nawyków, często zwiększając ilość zakazanych produktów. Jeśli natomiast proces ten przeprowadzimy stopniowo, to nie będzie dla nas tak odczuwalny, a dodatkowo będziemy odczuwać satysfakcję z przestrzegania swoich zasad. Zdrowe odżywianie, to nie tylko eliminacja produktów niekorzystnie wpływających na nasz organizm!

To również zbilansowana dieta

Zbilansowana, czyli bogata we wszystkie niezbędne substancje oraz witaminy. Komponując codzienne menu musimy zwracać uwagę aby zawierały w swoim składzie zarówno białka, jak i cukry, węglowodany czy też tłuszcze. Całkowita eliminacja każdego z tych elementów może wiązać się z niedoborami i nieprawidłowym funkcjonowaniem naszego ciała. Również nadmiar jednego ze składników nie jest dobrym rozwiązaniem. Przykładowo nadmiar tłuszczu i cukrów powoduje otyłość oraz niewydolność krążeniową.

zbilansowana dietaPoza bilansem substancji zawartych w posiłkach należy też prowadzić bilans kaloryczności naszych dań. Inne jest zapotrzebowanie na kalorie u osoby dorosłej a inne u dziecka, także u kobiety i mężczyzny oraz u osób pracujących fizycznie i w pozycji siedzącej.

Chcąc wyznaczyć dobowe zapotrzebowanie na kalorie musimy wziąć pod uwagę pięć podstawowych czynników: wiek, waga, płeć, charakter wykonywanej pracy oraz ilość ruchu jaką zażywamy w przeciągu całego dnia. Musimy wiedzieć, że zdrowa i zbilansowana dieta to nie wszystko. Jeśli chcemy cieszyć się pełnią życia i zdrowia koniecznie musimy zrezygnować lub ograniczyć ilość używek w naszym codziennym życiu. Papierosy, alkohol czy nadmiernie spożywana kawa są dla nas wyniszczające. Prowadzą do wielu poważnych chorób, a nawet do śmierci.

Walka z uzależnieniami jest bardzo ciężka jednak opłacalna wiedząc jakie są ich konsekwencje.
Zdrowie i życie mamy jedno, czasu się nie wróci, dlatego powinniśmy dbać o nie każdego dnia, wprowadzając na początek zdrowe nawyki żywieniowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]